Kiedy wykluczenie glutenu z diety jest konieczne?
Istnieje wiele chorób glutenozależnych, których leczenie polega na eliminacji glutenu z diety. Gluten jest to białko obecne w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu oraz owsie).
Jedną z chorób, w której wykluczenie glutenu z diety jest niezbędne jest celiakia. Diagnozuje się ją u jednej na 100 osób. Natomiast istnieje też choroba, która występuje w 6% populacji. Jest to nadwrażliwość na gluten niezwiązana z celiakią. Jej diagnostyka jest trudna i opiera się głównie na stwierdzeniu objawów po spożyciu glutenu.
Objawy natomiast mogą być różne. Często występują objawy ze strony układu pokarmowego. Może to być ból brzucha, biegunka, wymioty, wzdęcia czy zaparcia. Równie często występują dolegliwości z poza układu pokarmowego. Około 40% pacjentów z tą nadwrażliwością zgłasza problemy skórne takie jak rumień czy egzema. Okazuje się, że do objawów nadwrażliwości na gluten należą również bóle głowy (35% chorych), bóle stawów i kości (11% pacjentów), skurcze mięśni (34%), drętwienie stóp i dłoni (20% pacjentów), chroniczne zmęczenie (33%). U 22% badanych występuje depresja, a u co piątego pacjenta anemia.Inne objawy tej choroby to: utrata masy ciała, nadpobudliwość, ataksja, czyli zaburzenia koordynacji ruchowej oraz przewlekłe wrzodziejące zapalenie jamy ustnej. Jeśli któreś z objawów występują warto upewnić się, że nie ma się problemu z nadwrażliwością na gluten niezwiązaną z celiakią ani z nietolerancją glutenu.