Pokaż Dziadkom!
Co roku udaru mózgu doświadcza około 70 tysięcy Polaków. Oznacza to, że co 8 minut ktoś dostaje udaru! Niestety duża część chorych nie wie jakie są objawy oraz w jaki sposób na nie reagować. Mają złudne nadzieje, że symptomy miną, odwlekają w czasie wezwanie karetki pogotowia, a przecież można podać lek który znacznie ograniczy rozległość negatywnych skutków udaru. Jest tylko jeden warunek – masz maksymalnie 4,5 godziny! Dlatego stworzyliśmy akcję edukacyjną “Pokaż dziadkom”, która ma za zadanie zaktywizować ludzi młodych (i nie tylko) do uświadomienia osób w podeszłym wieku o konieczności szybkiej reakcji. To może uratować ich życie. W tym celu nagraliśmy film, w którym występują ludzie dotknięci tą chorobą oraz którzy zgodzili się wystąpić przed kamerą, aby opowiedzieć co czuli bezpośrednio po rozpoczęciu udaru i jak ważna jest błyskawiczna odpowiedź! Pomóż nam zmienić rzeczywistość, bez Ciebie nie damy rady! OBEJRZYJ, POLUB, UDOSTĘPNIJ a przede wszystkim POKAŻ swoim rodzicom i dziadkom. Chcemy ich przecież mieć przy sobie jak najdłużej… Weź sprawy w swoje ręce!
Choroby naczyń mózgowych
„Postaw na profilaktykę – Program Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych w województwach mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim”.
Od 1 lipca 2018 roku do marca 2020 roku we współpracy w Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku w naszej przychodni realizowany będzie Program Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych finansowany przez Unię Europejską oraz Ministerstwo Zdrowia, którego celem będzie ochrona naszych pacjentów przed udarem mózgu.
Kto może przystąpić do Programu?
Do Programu możesz przystąpić jeśli masz 40 – 65 lat i masz jedno z poniższych zaburzeń:
- palenie papierosów,
- otyłość,
- zły cholesterol,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzycę,
- migotanie przedsionków
Jeżeli jesteś zainteresowany ochroną przed udarem mózgu, powiedz o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu z naszej przychodni.
Co uzyskasz dzięki przystąpieniu do Programu?
- najważniejszą i bezcenną korzyścią jest ocena ryzyka udaru mózgu i wdrożenie działań chroniących Cię przed tą groźną dla życia i zdrowia chorobą,
- w ramach Programu w przychodni zostanie przeprowadzony wywiad i pogłębione badania podstawowe, w tym: pomiar wzrostu, masy ciała, obwodu pasa, obwodu bioder, ciśnienia tętniczego na prawej kończynie górnej, ciśnienia tętniczego na lewej kończynie górnej, tętna, osłuchowa ocena obu tętnic szyjnych,
- u osób, u których lekarz stwierdzi co najmniej 1 nieprawidłowość, zostanie wykonane: EKG spoczynkowe, pomiar poziomu cukru we krwi i pełny lipidogram (badanie wszystkich frakcji cholesterolu i triglicerydy),
- w przypadku stwierdzenia nieprawidłowych wyników ww. badań, a także osoby po przebytych epizodach niedokrwienia mózgu (tzw. TIA) będą kierowane przez lekarza na konsultację specjalistyczną do poradni neurologicznej, gdzie Pacjent przejdzie kompleksową diagnostykę TIA w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej oraz zostaną wdrożone działania, które zmniejszą ryzyko wystąpienia u Pacjenta udaru mózgu.
Więcej informacji o programie uzyskasz tutaj: www.naczyniamozgowe i w artykule w Poranny.pl