Co to jest rak szyjki macicy?
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej ,,podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet.
Badania cytologiczne umozliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – już w przypadku pojawienia się stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%
Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy?
- przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego,
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
- wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
- duża liczba partnerów płciowych,
- duża liczba porodów,
- wieloletnie palenie papierosów,
- niski status socjoekonomiczny i gorszy dostęp do opieki medycznej.
Co to jest cytologia?
Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Badanie to pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie występują żadne objawy. Daje nam możliwość oceny czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.
Do pobrania rozmazu cytologicznego wykonywanego przez lekarza ginekologa lub położną wykorzystuje się sprzęt jednorazowo użytku tj. wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną.
Badanie cytologiczne polega na założeniu wziernika do pochwy, pobraniu za pomocą szczoteczki komórek znajdujących się na tarczy i w kanale szyjki macicy, a następnie nałożeniu rozmazu na szkło cytologiczne, rozmaz przekazywany jest do oceny mikroskopowej.
Jak jest zbudowana szyjka macicy?
Szyjka to końcowy odcinek macicy uwypuklający się do pochwy. wyróżniamy część pochwową oraz nadpochwową szyjki macicy. Przez szyjkę przechodzi kanał szyjki, który od góry łączy się z trzonem macicy, a u dołu uchodzi do pochwy w miejscu zwanym ujściem zewnętrznym.
Cześć pochwowa, tarcza szyjki pokryta jest nabłonkiem płaskim, kanał szyjki wyścielony jest nabłonkiem gruczołowym. Pomiędzy tymi nabłonkami znajduje się strefa przejściowa, w która rozwija się większość nowotworów szyjki macicy. w związku z tym prawidłowo pobrany rozmaz cytologiczny musi zawierać komórki nabłonka płaskiego, nabłonka gruczołowatego oraz strefy przejściowe.
Jak przygotować się do badania cytologicznego?
- na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
- na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
- co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
- rozmaz cytologiczny należy pobrać przed badaniem ginekologicznym/USG przezpochwowym (lub ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień)
Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy przed 25 rokiem życia w polsce jest bardzo niskie, dlatego w programie badań przesiewowych cytologia jest oferowana kobietom od 25 roku życia, co jest zgodne z zaleceniami europejskimi
Regularne wykonywanie badań cytologicznych jest skuteczną metodą profilaktyki raka szyjki macicy.
Pamiętaj
Jeżeli jesteś kobietą między 25 a 59 rokiem żcyia, raz na 3 lata wykonaj bezpłatne badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki, który jest objety kotrolą jakości. Badania można wykonać w pradni ginekologiczno-położniczej oraz jeśli jesteś naszą pacjentką w naszej poradni.
Cytologia jest pobierana przez naszą położną POZ, w naszej poradni.
Dowiedz się więcej na stronie http://planujedlugiezycie.pl/